Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Turystyczne w Warszawie 21-23 listopada 2024❗❗❗  

Wystawca ITTF Warsaw - Palestyna

Podziel się

Odwiedzający Palestynę, którzy szukają wyjątkowej i niezapomnianej podróży, mogą zanurzyć się w historii najwcześniejszego osadnictwa ludzkiego w Jerychu i Wadi Khareitoun. Mogą prześledzić nadejście społeczeństwa miejskiego, ślady proroków lub drogę Jezusa Chrystusa od narodzin do zmartwychwstania. Zwykłe podróżowanie z jednego miasta do drugiego oferuje eklektyczną mieszankę dziedzictwa.

Sercem kultury palestyńskiej jest oczywiście Jerozolima. Miasto, po którym chodził  się Jezus Chrystus i głosił orędzie pokoju i miłości, gdzie spędził ostatnie dni z lojalnymi uczniami, gdzie został ukrzyżowany, pochowany i zmartwychwstał. To także w Jerozolimie można odwiedzić wspaniałą Kopułę na Skale i meczet Al-Aqsa, dwie najświętsze i najpiękniejsze świątynie islamu, dzięki którym panorama Jerozolimy jest tak charakterystyczna i wyjątkowa.

W Betlejem podróżnicy mogą odwiedzić Grotę Narodzenia Chrystusa, a następnie udać się na południowy wschód do wioski Beit Sahour, gdzie można zobaczyć Pola Pasterzy. Następnie jadąc na południe wzdłuż Hebron Road podróżnicy znajdą pozostałości starożytnego systemu wodnego: Baseny Salomona i ich rozległe kanały wodne. Nieco dalej znajduje się miasto Hebron, tętniące życiem centrum gospodarcze, w którym pochowano sześciu patriarchów monoteizmu i jedno z czterech świętych miast islamu.

Na wschód leży rzeka Jordan, w której Jan ochrzcił Jezusa. Drzewo sykomory, na które wspiął się Zacheusz, aby zobaczyć Chrystusa w drodze do Jerozolimy, znajduje się na terenie nowego miasta Jerycha; a na zachód od miasta znajdują się wysokie klify znane jako Góra Kuszenia, w której przez wieki znajdował się grecko-prawosławny klasztor. Poza miejscami biblijnymi w Dolinie Jordanu znajduje się kilka ważnych atrakcji, w tym Morze Martwe, gdzie w Qumran znaleziono zwoje znad Morza Martwego; najstarsze miasto na ziemi, Tell al-Sultan, cukrownie i pobliski pałac Hishama; miejsca pochodzące z okresów prehistorycznych, poprzez epokę brązu i żelaza, aż do czasów perskich, hellenistycznych, rzymskich, bizantyjskich, krzyżowców, Umajjadów, Abbasydów, Fatymidów, Ajjubidów, mameluków i czasów osmańskich. Dzięki wypożyczalniom rowerów w centrum miasta i kolejce linowej na górę, setki tysięcy lat historii ludzkości można poznać w ciągu jednego popołudnia.

Następnie skręcając na północ, można znaleźć miasto Jenin, jedno z najstarszych miejsc zamieszkania na starożytnej równinie Marj Ibn Amer. Na południowo-wschodnim krańcu równiny, kilka kilometrów na zachód od miasta, stoi kościół Burqin z IV wieku, wzniesiony dla upamiętnienia miejsca, w którym Jezus uzdrowił dziesięciu trędowatych. Miasto było jednym z tych, które stanęły na drodze Maryi i Józefa, gdy szli z Nazaretu do Betlejem. Na tej ścieżce drzewa oliwne – częściej spotykane w dystryktach centralnych i północnych – stopniowo ustępują miejsca winnicom dominującym na południu, zwłaszcza na wzgórzach Hebron i Betlejem. Kamienne tarasy otaczają drzewa i winorośle, a wieże strażnicze są charakterystycznymi cechami pofałdowanych wzgórz. Wzgórza tarasowe z kamienia polnego wzdłuż terenu górskiego służą do zatrzymywania wilgoci i zapobiegania erozji gleby. Wieże strażnicze, które były ważne dla rolnictwa sezonowego i służyły do ​​ochrony pól i upraw, są żywym świadectwem relacji między palestyńskim rolnikiem a jego ziemią.

Na południe od Jenin leży Nablus, położony pomiędzy dwiema okrągłymi górami wzdłuż dna łączącej je doliny. Z biegiem lat domy wpełzały na wzgórza i oferują spektakularne widoki na centrum miasta. Odwiedzający mogą spacerować po historycznym rynku i gęsto zaludnionym starym centrum miasta ze sklepami z tkaninami, meczetami i kościołami. Z działającą fabryką mydła z oliwy z oliwek i domem dla ulubionego deseru Palestyny, Nablus jest stolicą północy. W pobliżu znajdują się siostrzane miasta Tulkarem i Qalqilya, które znajdują się na skraju centralnego pasma górskiego Palestyny ​​na południe od Marj Ibn Amer i reprezentują centralną strefę Palestyny. Obszar ten odgrywał w przeszłości ważną rolę jako skrzyżowanie dróg między morzem a regionem północnym, a dziś jest miejscem setek obiektów archeologicznych (Tell Taannek, Tell Jenin, Khirbit Bal'ama, Tell Dothan, Khirbet as-Samra, i Wadi Qana), które dostarczają informacji o historii kultury regionu. Jest to znane jako spichlerz tego obszaru, w którym rolnicy uprawiają pszenicę, oliwki, migdały, figi i owoce cytrusowe.

Na południowym zachodzie, w kierunku wybrzeży Palestyny, leży Gaza. Główną atrakcją jest jego stary rynek miejski, podobnie jak stanowiska archeologiczne, takie jak Tell al-Ajjul, Tell as-Sakan, Tell al-Blakhyia i Um Amer, a także nowo odkopane bizantyjskie kościoły z czwartego i piątego wieków naszej ery, dopiero niedawno odkopane i odnowione.

Po więcej szczegółów na temat Palestyny na stoisko Ministerstwa Turystyki i Starożytności podczas tagów ITTf Warsaw w dniach 16-18 marca 2023r.