Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Turystyczne w Warszawie 21-23 listopada 2024❗❗❗  

Wystawca ITTF Warsaw - Czarnogóra

Podziel się

Czarnogóra to kraj, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii. Mały kraj z łatwym dostępem do cudownej przyrody - od gór po piękne wybrzeże Adriatyku. Turystów zaprasza 5 parków narodowych, jaskinie i wąwozy oraz 117 plaż wzdłuż długiego wybrzeża. Warto wspomnieć też o życzliwości i gościnności mieszkańców.

10 powodów dla których należy wybrać się do Czarnogóry w 2023r.

1. Parki Narodowe

Parki narodowe pokrywają około 8 procent powierzchni kraju. Najwspanialszy jest Durmitor, ale równie piękne Lovcen, Jezioro Szkoderskie, Biogradska Gora i Prokletije.

2. Lista UNESCO

3 obiekty wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i 1 na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego, w tym takie miejsca jak region Kotoru, Park Narodowy Durmitor, średniowieczne rzeźbione nagrobki kamienne (stecci) oraz fortyfikacje weneckie w Kotorze.

3. Bogactwo przyrody

Czarnogóra z jej górami, jeziorami i rzekami oferuje wspaniałe trasy wędrówek górskich i tras rowerowych. Punktem, który każdy powinien odwiedzić jest wąwóz Tary w Parku Narodowym Durmitor,  drugi najgłębszy wąwóz świata. 

4. Malownicze plaże 

W Czarnogórze jest ponad 117 plaż wzdłuż prawie 300-kilometrowego wybrzeża. Od połyskującej wody w Budwie po plaże dostępne jedynie z wody, kraj ma wiele ukrytych skarbów w małych zatoczkach i na spektakularnych piaszczystych odcinkach wybrzeża.

5. Ekstremalne przygody

W kraju z 5 parkami narodowymi, wąwozami, jeziorami i rzekami przygody na świeżym powietrzu są dostępne na każdym kroku, w tym rafting w wąwozie Tary, jazda rowerem po trasach Parku Narodowego Durmitor, kajaki wokół Zatoki Kotorskiej czy niezwykła atrakcja turystyczna jaką jest kajakarstwo w wąwozie Nevidio.

6. Malownicze krajobrazy podczas wycieczek samochodowych

Nic bardziej nie oddaje piękna Czarnogóry niż widoki z drogi wzdluż pięknej, przypominającej fiordy, Zatoki Kotorskiej. Piękne trasy można znaleźć wszędzie; pomiędzy wzgórzami, wśród jezior i rzek oraz wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

7. Miasta i ich główne atrakcje 

W centrum kraju zabytki skupione są w Cetinje. Miasta wzdłuż wybrzeża, takie jak słoneczne Hercog Novi, kuszą wspaniałą nadmorską promenadą. Wizyta w Czarnogórze nie będzie kompletna bez odwiedzenia Kotoru, jednego z piękniejszych miast Europy, wciśniętego między morze i góry, ze Starym Miastem otoczonym przez kamienne mury.

8. Zróżnicowana oferta miejsc noclegowych

Oferowane są różnego typu miejsca noclegowe, od drewnianych domków, przez kwatery prywatne po luksusowe hotele.

9. Kuchnia z wpływami wielu kultur

Na trasie wycieczki koniecznie powinno znaleźć się Njegusi słynne z serów, miodu i szynki. Każdy region oferuje najwyższej jakości miejscowe produkty. Na wybrzeżu spotyka się wpływy kuchni weneckiej, a wokół jeziora Szkoderskiego oferowane są ryby słodkowodne oraz mięsa przyrządzane w specjalny sposób. 

10. Turystyka śladami historii

Ślady Rzymian zachowały się w postaci pięknych mozaik w Risan oraz Zatoce Kotorskiej. Mozaiki odkryto również w nadmorskim kurorcie Petrovac na Moru. Budwa natomiast, która jest jednym z najstarszych miast nad Adriatykiem, była kiedyś kolonią grecką.

Z Polski do Czarnogóry (Podgorica) bezpośrednie loty oferuje LOT, Ryanair i Wizzair.Więcej informacji na stronie: www.montenegro.travel/pl