Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Turystyczne w Warszawie 21-23 listopada 2024❗❗❗  

Wakacje 2023 - ulubione destynacje wyjazdów zorganizowanych

Podziel się

Raport Polskiej Izby Turystyki przedstawiający wyjazdy Polaków z biurami podróży podczas ostatnich wakacji pokazał, że Turcja, Grecja i Egipt były trzema krajami, do których Polacy najchętniej się udawali. Mimo wzrostu cen, liczba klientów biur podróży była większa niż przed pandemią.

Największą popularnością w sezonie letnim od początku czerwca do końca sierpnia bieżącego roku cieszyła się Turcja, która zdobyła ponad jedną trzecią rynku wyjazdów zorganizowanych, z wynikiem wynoszącym 35,8 procent. Na drugim miejscu znalazła się Grecja, a trzecie miejsce przypadło Egiptowi, co stanowiło zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że Polacy zazwyczaj wybierali Egipt poza sezonem letnim. Warto również zauważyć, że Tunezja zanotowała wzrost liczby turystów z Polski o 100 procent.

Najczęściej wybieranymi regionami wakacyjnymi były Riwiera Turecka, Hurghada, Słoneczny Brzeg, Kreta i tureckie wybrzeże Morza Egejskiego. Cena wyjazdu na jedną osobę wzrosła o 12,7 procent, jednak nie przekładało się to na spadek liczby klientów, którzy akceptowali wyższe koszty.

Należy także zauważyć wzrost popularności opcji all-inclusive oraz stabilny udział hoteli pięciogwiazdkowych i czterogwiazdkowych na rynku. Biura podróży wcześnie rozpoczęły sprzedaż sezonu letniego 2024, co wskazuje na optymistyczne perspektywy na przyszłość.

Podsumowując, rynek turystyczny w Polsce wykazuje oznaki stabilizacji, a klienci powracają do biur podróży, rezerwując wakacje z wyprzedzeniem. Wszystko to wskazuje na potencjalny rekordowy wynik w branży turystycznej w nadchodzących latach. Raport został przygotowany na podstawie danych dostaczonych przez touroperatorów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl

Źródło: https://turystyka.rp.pl/

Pełny raport z badania dostępny na: https://www.facebook.com/PIT.PolskaIzbaTurystyki