Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Turystyczne w Warszawie 21-23 listopada 2024❗❗❗  

Region partnerski ITTF Warsaw - Mazowsze

Podziel się

Mazowsze. Region z dwiema polskimi stolicami i nekropoliami polskich władców – Warszawą i Płockiem czasów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. A później –  niezależne księstwo aż przez trzy stulecia!

Po mazowieckich Piastach pozostały miasta, zabytkowe kościoły oraz średniowieczne zamczyska w Czersku, Ciechanowie i Liwie, których pozostałości możemy zwiedzać do dziś. Szlak Książąt Mazowieckich to jedna z najbardziej malowniczych tras turystycznych regionu.

Na terenie województwa mazowieckiego znajdują się także ruiny zamku w Iłży. Białe kamienne mury różnią się od ceglanych twierdz książęcych, ale warto pamiętać, że ziemia radomska to historyczna Małopolska, w Radomiu znajdował się kiedyś zamek królewski, a Iłża to niegdysiejsza siedziba krakowskich biskupów.

Wschodnie kresy województwa mazowieckiego to z kolei Podlasie Nadbużańskie – piękne lasy, gościnność, kuchnia, w której królują dziczyzna, grzyby i runo leśne. Północny wschód to Kurpie – Puszcza Biała i Zielona, tradycje bartnicze, szansa na spotkanie bursztyniarza oraz skosztowania fafernucha.

Krwiobiegiem Mazowsza są rzeki – z kręgosłupem Wisły dzielącej województwo na dwie niemal równe części. Wszystkie, łącznie z największymi – Bugiem i Narwią – są trasami szlaków kajakowych, choć nie każda rzeka jest dostępna dla wszystkich. Na rodzinne spływy najbezpieczniej wybrać Liwiec, Pilicę albo Jeziorkę.

Mazowsze to mnóstwo zabytkowych  pałacyków i dworków. Niektóre są hotelami lub agroturystyką, w innych można znaleźć ekspozycje muzealne. Najsłynniejszy mazowiecki dworek to Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli otoczony malowniczym parkiem. Na Szlaku Chopinowskim znajdują się też: niezwykły kościół obronny w Brochowie i pałac w Sannikach – siedziba Europejskiego Centrum Artystycznego im. Chopina.

I jeszcze lasy w stanie niemal dziewiczym! Puszcza Kampinoska i Kozienicka to tereny idealne dla turystyki pieszej i rowerowej. A w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego kryje się unikalny na skalę światową park rozrywki – dawna baza cyrkowa Julinek, w której wciąż działa szkoła dla artystów cyrkowych!

Mazowsze - serce Polski